Merak Edilenler

Merak Edilenler2018-11-26T23:41:16+03:00

Bizlere telefon, sosyal medya, mail gibi iletişim kanallarından yöneltmiş olduğunuz soruları burada sizler için derledik.

Eğer sorunuzun yanıtını burada bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ameliyat sonrası alkollü içecek kullanabilecek miyim?2018-11-29T21:29:20+03:00

Bu ameliyatların hiçbirinde hatta ameliyat olmamış insanlarda da alkol kullanımı bir doktor tarafından tavsiye edilememektedir. Ameliyatlardan sonra alkol kullanımı bir tavsiye olmamakla beraber sonraki dönemde az miktarda kullandığını belirten kişiler bulunmaktadır.

Obezite ameliyatı sonrasında hayatımda ne gibi değişiklikler olacak?2018-12-03T11:00:51+03:00

Obezite ameliyatından sonra hemen kilo vermeye başlayacaksınız, bu süreç toplamda 1 seneyi bulmakla beraber bazı hastalarımızda 8-9 ay içerisinde toplam kilo verme süreci tamamlanır. Ameliyattan sonraki dönemde midenin yeni pozisyonuna alışması belirli zaman alacak. Yemek yerken daha az miktarda yediğinizi, canınızın daha az yemek yeme istediğinizi göreceksiniz. Bu sayede daha az kalori aldığınızdan kilo vermeye başlayacaksınız. Kilo verme süreci ilk haftadan itibaren sürekli devam edecek ve uygun noktaya ulaştığında duracaktır.
Kilolu ve ek hastalığı olan kişilerde diyabet, uyku apnesi, tansiyon, kolesterol gibi hastalıklarda ameliyattan hemen sonra fayda görmeye başlayacaklardır. Hastaların yaklaşık %90‘nda tip 2 diyabet, kolesterol, uyku apnesi, hipertansiyon gibi kronik hastalıklar bu ameliyatlar ile tedavi edilebilmektedir.

Ameliyat sonrası polikistik over sendromum sona erecek mi?2018-12-03T11:14:10+03:00

Bu ameliyatla beraber bu sendromun çok yüksek olasılıkla ortadan kalktığı ve ciddi oranda çözülebildiği bilinmektedir.

Obezite ameliyatı sonrası insülin kullanımım sona erecek mi?2018-12-03T11:29:11+03:00

Kilolu diyabet hastalarında obezite cerrahisi ameliyatlarının şeker hastalığını tedavi etme üzerindeki başarısı hastaların insülin rezervine, hastalık süresine, şiddetine ve kullandıkları insülin miktarına bağlı olarak değişmektedir. Özellikle hastalarımızı insülin rezervi açısından değerlendirdiğimizde ameliyattan sonra ne oranda başarılı olabileceğimizi kabaca tahmin edebilmekteyiz. Buna göre 10 yılı geçmemiş ve çok ciddi olmayan tip 2 diyabet hastalarında yaklaşık %90 oranda insülin tedavisi tamamen kesilebilmektedir. Uzun süreli ve çok ağır diyabet hastalarında bu oran %70 e düşmektedir. Tam olarak insülin tedavisinin kesilemediği durumlarda da obezite cerrahisinden kısmi fayda görülmektedir ve bu fayda hastalarımızın hastalığına ve yaşam süresine ciddi anlamda pozitif değer sağlamaktadır.

Ameliyat sonrası ne zaman spor yapabilirim?2018-11-29T22:08:35+03:00

Ameliyattan 1 hafta sonra yüzmede dahil tüm sporlar yapılabilir. Ancak ağır sporlar için yaklaşık 1.5-2 ay beklenmesinde fayda vardır.

Ameliyat sonrası uyku apnesi rahatsızlığım sonra erecek mi?2018-11-29T22:13:28+03:00

Uyku apnesinin kilolu bireylerde uygun yöntemle uygulanan obezite cerrahisi ile %90 olasılıkla tamamen tedavi edildiği bilinmektedir. Biz hastalarımızda horlama ve uyku apnesinde yüksek oranda iyileşme görmekteyiz. Bu sebeple kilolu insanların sadece uyku apnesi sebebi ile ameliyat olmaları dahi yüksek fayda sağlamaktadır.

Başka merkezlerde hasta 3 gün susuz bırakılırken siz neden 4 saat sonra su içmesine müsaade ediyorsunuz? Bu bir risk getirir mi?2018-11-29T22:31:37+03:00

Bu yöntem tüm dünyada kısıtlı da olsa uygulanan hızlandırılmış iyileşme protokolüdür. Amaç hastaların konforlarının arttırırken iyileşme sürelerini kısaltmak ve daha başarılı iyileşme oranları elde etmektir ki bizde kendi kliniğimizde bunu açık şekilde gözlemlemekteyiz. Bu durum iyileşme sürenizi hızlandırarak hayata dönüşünüzü kolaylaştırır.

Ameliyat sonrası yaşayabileceğim problemler nelerdir?2018-11-29T22:21:23+03:00

Kronolojik olarak cevap vermek gerekirse öncelikle ameliyattan çıktığınızda birkaç saat süreyle ağrı yaşayacaksınız. Bu ağrı zaman içerisinde azalacak ameliyattan yaklaşık 3 saat sonra sizi ayağa kaldırıp yürüteceğiz. Ameliyattan yaklaşık 4 saat sonra su içmeye başlayacaksınız. Su içmeye başladığınızda midenizin artık farklı olduğunu hissedeceksiniz. Bir sonraki gün tüm sıvıları içmenize izin vereceğiz, 1 hafta boyunca sıvı tüketip daha sonrasında normal beslenmeye geçeceksiniz. Normal beslenmeye geçtiğiniz zaman mideniz yeni sisteme alışırken yeme zorlukları çekebilirsiniz. Özellikle iştahınız olmayacak. Bu dönemde size önerilen gıdaları önerildiği miktarda almanız hem iyileşmeniz hem de hedeflerimize ulaşmamız açısından önem arz edecek. Diğer yandan bu anlattıklarımız her ameliyatta standart iken ameliyattan sonra yaşayabileceğiniz bazı komplikasyonlar bulunmaktadır. Bunlar; erken dönemde ameliyat yerinde kanama, ilk 15 günde ameliyat alanından sızıntılar olmakla beraber uzun dönemde yaşanacak bazı mide problemleri olabilmektedir.

Bu ameliyattan sonra ömür boyu sürecek bir süreç olduğunu biliyorum. Ömür boyu yanımda olacak mısınız?2018-11-29T22:34:39+03:00

Bizim hastalarımızın ameliyat sonrası süreci ile ilgili bakış açımız bu işin bir bebek büyütmek gibi olduğu yönündedir. Hastalarımız emeklemeye başlar ve yavaş yavaş ayağa kalkarlar. Biz onlar rahat rahat yürüyene hatta koşana kadar onların yanında dururuz ki onların düşmelerine müsaade etmeyiz. Bu sayede ömür boyu desteğimizi her an yanınızda hissedersiniz.

Ameliyattan sonra safra kesesinde taş olduğunu duydum. Bu doğru mudur?2018-12-20T08:55:58+03:00

Hızlı kilo verimi safra kesesinde taş oluşmasına sebep olur. Bu sebeple normalde %0.4 olan olasılık hızlı kilo vermeye sebep olan ameliyatlardan sonra %36’ya kadar çıkabilmektedir. Biz kendi kliniğimizde bu oranı %2’ye kadar düşüren bazı ilaç tedavilerini hastalarımıza sunmaktayız. Bu sayede yüksek sayıda ciddi kilo kaybı yaşayan hastalarımız olmasına nazaran safra taşı problemini çok fazla görmemekteyiz.

Ameliyat sonrası çok fazla ağrım olacak mı?2018-11-29T21:37:12+03:00

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatlardan sonra da bir miktarda ağrı olabilmektedir. Bu ameliyatların özelliği -diğer ameliyatlara nazaran- kapalı bir şekilde yapıldığı için hasta konforunun üst düzeyde tutulması ve daha az ağrıya sebep olmasıdır. Kendi pratiğimizle ameliyattan bir gün sonra birçok hastamız ağrısız bir şekilde hayatına devam edebilmektedir.

Ameliyat sonrası normal günlük yaşantıma ne zaman dönebilirim?2018-11-29T22:09:45+03:00

Ameliyat sonrasında birkaç gün içerisinde normal yaşantınıza dönüp çalışmaya başlayabilirsiniz. Hızlandırılmış iyileşme programı uygulamamız hasta konforunu ve normal hayata dönüş hızını arttırmaktadır.

Ameliyat sonrası ne zaman duş alabilirim?2018-11-29T22:07:06+03:00

Ameliyattan bir gün sonra hastalarımıza akşam duş almalarını öneriyoruz. Sonrasında herhangi bir pansuman yapılmasına gerek olmamaktadır. Cildi dikerken kullandığımız dikiş materyali eriyebilir özellikte olduğundan cilt dikişlerinin aldırılmasına da gerek olmamaktadır.

Ameliyat sonrası uyku kalitemde değişiklik olacak mı?2018-12-04T01:05:09+03:00

Uyku kalitesi obezitenin verdiği hipoventilasyon dediğimiz nefes almada zorlanma ve obeziteye bağlı olarak gelişen uyku apnesi gibi problemler ile çok ilişkili bir yakınmadır. Bu ameliyatla beraber uyku apnesi %90 oranında tedavi edildiğinden uyku kalitesinde ciddi düzelmeler sağlanmaktadır.

Her hastayı ameliyat etmediğinizi duydum. Ben ameliyat olmak istiyorsam size neden ameliyat olamıyorum? Bunu anlatır mısınız?2018-12-20T08:52:49+03:00

Evet her hastayı ameliyat etmiyorum. Hastaların bize ameliyat olabilmesi için ameliyatla ilgili temel konuları tam anlamıyla anlamış olması ve tam bir yol arkadaşı olması gerekmektedir. Biz hastalarımıza ömür boyu yol arkadaşlığı etmeyi taahhüt ettiğimiz için kendilerinden de aynısını beklemekteyiz. Yani bizim bir hastayı ameliyat edebilmemiz için temel olarak bilimsel kriterlere uyması ve ameliyat sonrasında aynı yolda yürüyecek kararlılığa sahip olması gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında nelere dikkat etmeliyim?2018-11-29T22:24:46+03:00

Ameliyat sonrasında midenin yeni sisteme alışması için belirli bir vakit geçmektedir. Bu dönemde biz hastalarımızdan ilk 1 hafta özellikle sıvı gıdalar tüketmelerini isteriz. Sıvı gıdalar alınırken mutlaka hastanın kilosuna göre önerdiğimiz miktarlarda sıvının alınması çok önemlidir. Tüm hastalarımızda 1. haftadan sonra normal beslenmeye geçeriz. Normal beslenme döneminde ilk 1 ay çok katı ekmekler ve etlerden kaçınılması önem arz etmektedir. Tüm gıdaların ağızda çok çiğnenerek yavaş ve küçük lokmalarla yenmesi gerekir ki bu sayede gıdalar sıvı hale getirilmelidir. Sıvı hale getirilen gıdaların yutulmasında hiçbir mahsur yoktur. 1. aydan sonra hastalarımıza her türlü katı gıda açısından da izin veririz. Fakat ömür boyu yavaş ve çok çiğnemenin önemine dikkat ederiz. Ağızda yumuşak hale getirilen gıdalar yeni oluşturulmuş mide üzerinden rahatlıkla geçebilirler.

Ameliyat olduğuna pişman olan hastanız var mı?2018-11-29T21:27:18+03:00

Ameliyat olduğuna pişman olan ya da keşke olmasaydım diyen hiçbir hastamız yok. Tüm hastalarımızın keşke daha önceden ameliyat olsaydık dediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Hatta nadir de olsa yaşadığımız ufak tefek problemlerde bile problem yaşayan hastalara sorduğumuz “tekrar ameliyat olmak ister miydiniz?” sorusuna “kesinlikle isterdim” cevabı almaktayız.

Diyabet ameliyatı sonrası insülin kullanımım sona erecek mi?2018-12-03T11:25:00+03:00

Diyabet cerrahisi ameliyatlarının şeker hastalığını tedavi etme üzerindeki başarısı hastaların insülin rezervine, hastalık süresine, şiddetine ve kullandıkları insülin miktarına bağlı olarak değişmektedir. Özellikle hastalarımızı insülin rezervi açısından değerlendirdiğimizde ameliyattan sonra ne oranda başarılı olabileceğimizi kabaca tahmin edebilmekteyiz. Buna göre 10 yılı geçmemiş ve çok ciddi olmayan tip 2 diyabet hastalarında yaklaşık %90 oranda insülin tedavisi tamamen kesilebilmektedir. Uzun süreli ve çok ağır diyabet hastalarında bu oran %70 e düşmektedir. Tam olarak insülin tedavisinin kesilemediği durumlarda da diyabet cerrahisinden kısmi fayda görülmektedir ve bu fayda hastalarımızın hastalığına ve yaşam süresine ciddi anlamda pozitif değer sağlamaktadır.

Ameliyat sonrası ne zaman iş hayatıma geri dönebilirim?2018-11-29T22:08:09+03:00

Ameliyattan sonra yakın şehirlerden gelen hastalarımızı ameliyattan 1 gün sonra taburcu etmekteyiz. Uzak şehirlerden ya da yurtdışından gelen hastalarımızı ise ameliyattan sonra 3 gün yatırmaktayız. Şimdiye kadar yaptığımız ameliyatlarda hızlandırılmış iyileşme programı sayesinde hastalarımızın çok yüksek ortalamada kısa süre içerisinde işe geri döndüklerini gördük. Ameliyattan 2-3 gün sonra işe dönen çok sayıda hastamız olmakla beraber ortalama işe dönme süresi için 1 hafta diyebiliriz.

Ameliyata uygunluğumu nasıl öğrenebilirim?2018-11-29T22:25:08+03:00

Uygunluk kriterleri belirli olmakla beraber hastaya özel değerlendirme yapılması gerekmektedir. Ameliyata uygunluğunuzu anlayabilmemiz için bize ulaşmanız yeterlidir.

Şeker hastalığım tekrar eder mi?2018-11-29T23:16:02+03:00

Bu ameliyatlardan sonra bilimsel olarak ameliyatın yaklaşık 10 senelik takipte hastaların yaklaşık %90’ınında tam başarı ile sonuçlandığı tespit edilmiştir. Uzun dönemde şeker hastalığının tekrar ortaya çıkması kişinin vücudundaki insülin rezervinin bitmesi ile doğru orantılıdır. Bu durum söz konusu olduğunda zaten herhangi birinin şeker hastası olması kaçınılmazdır.

Ameliyat sonrası tansiyonum düzelecek mi?2018-11-29T22:11:43+03:00

Tansiyon; aynı şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve karın çevresinde yağlanma gibi metabolik sendromun bileşenlerinden biridir. Yaptığımız diyabet cerrahisi yani metabolik cerrahi ameliyatları bilimsel verilere göre tansiyon hastalarının yaklaşık %70 – %80 olasılıkla ameliyattan sonra tedavi edilebildiği bilinmektedir.

Daha önce ameliyat ettiğiniz hastalarla destek toplantıları düzenliyor musunuz?2018-11-29T22:35:14+03:00

Sık sık destek toplantıları düzenlemekteyiz. Hatta destek için kurduğumuz whatsapp gruplarımız üzerinden hastalarımız birbirlerine deneyimlerini aktarabiliyorlar. Aynı zamanda en büyük özelliğimizin hastalarımıza Doç. Dr. Recep Aktimur’un verdiği sıkı destek olduğunu düşünüyoruz.

Ameliyat sonrası yemek yeme alışkanlığım değişecek mi?2018-11-29T22:23:30+03:00

Ameliyat sonrası beslenme alışkanlıklarınızın değişmesini ciddi şekilde istiyoruz. Yaptığımız ameliyatların da bu değişime katkısı olacaktır. Tüm ameliyatlarda mide hacmi küçüldüğü için yenilebilen gıda miktarı azalmaktadır ve tokluk daha kısa sürede ortaya çıkmaktadır. İlk başlarda gerekli gıdanın alınması için küçük porsiyonlarda daha sık beslenmeyle beraber ilerleyen dönemlerde günde 3 öğün sağlıklı beslenme esas hedefimiz olmaktadır. Ameliyat sonrasında beslenme düzeninizin aktif bir şekilde değiştirilmesi ve hayat tarzının sağlıklı bir beslenmeye adapte edilmesi çok önemlidir. Ameliyat bu konuda size çok ciddi bir şekilde yardımcı olacaktır.

Tanıdıklarım beni ameliyat ile ilgili korkutuyorlar. Sizce bu korku doğru mu?2018-12-01T15:48:34+03:00

Ne yazık ki yeterli bilinçlenme olmadığı için insanlar obezite ve diyabeti sadece kâğıt üzerinde problemler gibi görüp obez bireylere; “diyet yapsan olurdu”, diyabetik bireylere; “biraz dikkat etsen olurdu” her şey geçer gözü ile bakıyorlar. Ancak bu her iki hastalığında insan hayatı üzerine negatif etkileri yıllardır bilinmektedir. Bu sebeple tanıdıklarınızın sizi korkutması sadece görebileceğiniz büyük faydayı engellemek noktasında kalacaktır. Tüm dünyada bu ameliyatları olup hayatı değişen yüzbinlerce örnek vardır. Dilerseniz daha önce hayatı değişen hastalarımızla sizi görüştürebiliriz ve bu konu üzerine yaşadıkları deneyimlerini size anlatmalarını sağlayabiliriz.

Ameliyat sonrası baş ağrılarım son bulacak mı?2018-11-29T21:32:33+03:00

Ameliyat sonrasında hastalarımızdan aldığımız geri bildirime göre migren ataklarında ve atak şiddetinde azalmalar görmekteyiz. Yine obeziteye bağlı olarak gelişen baş ağrılarının azaldığı bilinmektedir.

Ameliyat sonrası ne zaman uçağa binebilirim?2018-11-29T22:09:01+03:00

Hastaneden taburcu olduktan sonra uçağa binebilirsiniz.

Birçok yöntem var. “En iyi ameliyat budur” diyebilir misiniz?2018-11-29T22:33:39+03:00

Ameliyatlar arasındaki farkları anlatabiliriz fakat en iyi ameliyat şudur diyemeyiz. Bu soru; bu konuda uğraşan tüm akademisyenlerin henüz cevabını veremediği bir sorudur. Çünkü hiçbir hastamız birbirleriyle aynı şikayetlere ya da ihtiyaçlara sahip değildir. Bazı kişilerde daha çok kilo verdirmemiz gerekirken bazı kişilerde ek hastalıkları daha iyi kontrol etmemiz gerekir. Bu sebeple bizim benimsediğimiz yaklaşım her hastanın dikkatlice değerlendirilmesi ve kişiye özel bir tedavi uygulanması yönündedir. Kişiye özel tedavide başarı şansı artar ve sıkıntı yaşanma ihtimali azalır. Biz bu sebeple tüm hastalarımızı değerlendirip hangi hastamıza hangi ameliyat en iyi faydayı getirecekse sadece o ameliyatı uygularız.

Şehir dışı / Yurtdışından geleceğim, ameliyat sonrası hemen geri dönebilir miyim?2018-11-29T23:13:49+03:00

Şehir dışından ya da yurtdışından gelecek olan hastalarımızın toplamda 5 gün Samsun’da kalması yeterli olmaktadır. Ameliyat için önemli olan tahlil ve tetkikler, 6 hekim muayenesinden oluşan check-up bir gün içinde gerçekleşir ve ameliyatı uygun görülen hastalar ameliyat edilerek sonrasında 3 gün serviste yatışları sağlanır. Bu sürenin sonunda hastalarımız taburcu edilirler (Yurtdışından gelen hastalar için de 5 gün yeterli olmaktadır). Taburcu olduktan sonra hastalarımızın uçak ya da otobüs yolculuğu yapmalarında herhangi bir sakınca yoktur.

Ne zaman katı gıdaya geçeceğim?2018-11-29T22:44:52+03:00

Biz kendi uyguladığımız metot ile alışılanın tersine ameliyattan sonraki 1. hafta katı gıdaya geçiyoruz. Bu yaklaşımımızın hastalarımızın adaptasyonunda ve ameliyat başarısında çok faydalı olduğunu açıkça gördük.

Ameliyat sonrası ne kadar kilo vereceğim?2018-11-29T22:01:13+03:00

Ameliyattan sonra verilecek kilo kişinin boyuna, vücut kitle indeksine, metabolizma hızına, önceki diyetlerdeki başarısına, ameliyattan sonraki beslenme önerilerine uyumuna, ameliyattan sonra uygulayacağı egzersiz programına bağlı olarak değişmektedir. Yani kilo verme tamamen kişisel bir durumdur. Her hastamız kendi özelinde değerlendirdikten sonra tahmini olarak verebileceği kilo miktarı tarafımızca söylenmektedir. Yine de kilo verme kişisel gayret ile çok yakından ilgilidir.

Ameliyat sonrası adet düzensizliğim sonra erecek mi?2018-12-15T15:22:55+03:00

Adet düzensizliği; polikistik over ve kiloya bağlı hormonal değişiklikler gibi problemlerle yakın ilişkili bir durumdur. Bu ameliyatlardan sonra obezitenin tedavisi ile birlikte polikistik over hastalığı yüksek olasılıkla tedavi edildiğinden, çocuk sahibi olamayan bayanlarda gebelik şansı %70 artmaktadır.

Ameliyat sonrası migrenim sona erecek mi?2018-11-29T22:00:26+03:00

Ameliyattan sonra migren ağrılarının şiddetinde ve ağrı görülme frekansında ciddi azalmalar olduğu hastalarımız tarafından bildirilmektedir.

Ameliyat sonrası ne zaman ağırlık kaldırabilirim?2018-11-29T22:01:35+03:00

Ameliyatlar kapalı yöntemle yapılmakta ve karın bölgesinde 3 ile 5 adet yaklaşık 1 cm boyutunda kesi bulunmaktadır. Biz hastalarımızın 1. haftadan sonra yüzme de dahil her türlü sporu yapmalarına izin veriyoruz. Ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta çok ağır kaldırmamanız dışında egzersizlerinize devam edebilirsiniz.

Ameliyat sonrası ne zaman asitli içecek kullanabileceğim?2018-11-29T22:05:43+03:00

Ameliyattan sonra asitli içecek kullanımı hiç ameliyat olmamış birine de önerebileceğimiz şekilde çok uygun olmamakla beraber ameliyattan sonraki dönemde kalori miktarına dikkat ederek ve abartmadan kullanılmasında mahsur yoktur.

Şeker hastalığı ameliyatı olduğumda çok fazla kilo vermek ve halsiz kalmak istemiyorum, çünkü çok fazla kilolu değilim. Bu konuda beni aydınlatır mısınız?2018-12-20T09:04:32+03:00

Kliniğimizde kişiye özel yapılan ameliyatın önemi ortaya çıkıyor. Biz hastalarımızda verilmesi gereken kilo miktarını ve mevcut hastalığın durumunu baz alarak kişiye yönelik bir planlama yapıyoruz. Bu sayede söylediğiniz durumu yaşamamaktayız. Bu noktada ameliyattan sonra yeterli beslenmeniz ve en uygun ameliyat yönteminin yapılmış olması çok önemli olacaktır.

Ameliyatları kişiselleştirmenizin sebebi nedir?2018-11-29T21:13:35+03:00

Nasıl giysileri kişiselleştirmemiz ve kişilerin özelliklerine göre hazırlamamız gerekiyorsa ameliyatları da kişilerin ihtiyaçlarına göre hazırlamamız gerekiyor. Eğer standart bir ameliyatı herkese uygularsak elde edeceğimiz başarı sınırlı olacaktır. Biz bu sebeple her hastamızı özel bir şekilde değerlendirip ihtiyacına göre ameliyat planlaması yapıyoruz.

Ameliyatın riskleri nelerdir?2018-11-29T22:26:04+03:00

Bu ameliyatların riski tüm dünyada en sık uygulanan ameliyatlardan biri olan safra kesesi ameliyatlarının riski ile aynıdır. Ancak şu bilinmelidir ki bu ameliyatlar ile elde edilen faydaların hiçbir cerrahi girişim ile elde edilemediği aşikardır. Uygun kişilerde obezite cerrahisi kişinin ömrünün 12-13 yıl uzamasına sebep olmaktadır. Diğer yandan tip 2 diyabetin tedavisi ile şeker hastalığının organlara verdiği hasar azalmakta ve yaşam süresi uzamaktadır.

Diyabet ameliyatı sonrasında hareket kabiliyetimde ne gibi değişiklikler olacak?2018-12-03T10:42:52+03:00

Ameliyattan sonra diyabetin verdiği halsizlik hissi şeker değerlerinin düzelmesi ile birlikte kısa süre içerisinde azalacak ve hareket kabiliyeti özellikle kilolu diyabet hastalarında kilo vermeyle birlikte git gide artacaktır. Biz kendi pratiğimizde hastalarımızın çok daha dinç ve hareketli olduklarını gözlemliyoruz.

Ameliyattan sonra bulantım, kusmam olacak mı?2018-11-29T22:27:22+03:00

Ameliyattan sonra yapılan ameliyata bağlı olarak bazı hastalarda bulantı ve çok nadiren de kusma yaşanabilmektedir. Özellikle tüp mide ameliyatında bulantı ve kusma diğer ameliyatlara göre bir miktar fazla olacaktır. Ancak bu rahatsızlıkların tamamen adaptasyon süresi içerisinde olacağı bilinmeli vücudun yeni sisteme alışması beklenmelidir.

Diyabet için satılan bitkisel ilaçlar hakkındaki görüşünüz nedir?2018-12-20T08:49:14+03:00

Ne yazık ki sosyal medyada bu tarz uyduruk ürünler satılmaktadır. Bu ürünlerin diyabet üzerine hiçbir faydası olmayacağı gibi hayati tehlikeye sebep olabilirler. Kesinlikle bu tarz ürünlerin kullanılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Ben sürekli bu ürünleri alan kişilerden yaşadıkları problemlerle ilgili mesajlar ve mailler almaktayım. Kesinlikle bu ürünlere itibar edilmemelidir.

Daha önce ameliyat olan birisiyle görüşme şansım var mı?2018-11-29T22:36:12+03:00

Tabi ki. Biz hastalarımızla aile olduğumuz için hepsi bu aile içerisinde yeni sohbet ve bilgi akışına açıktır. Sizi rahatlıkla ameliyat ettiğimiz hastalarla görüştürebiliriz. Sizin yaşadıklarınızı deneyimlemiş olan hastalarımız sizinle sohbet etmekten keyif alacaklardır.

Ameliyat sonrası ne zaman cinsel ilişkiye girebilirim?2018-11-29T22:06:08+03:00

Ameliyattan sonraki dönemde 1 hafta ani hareketlerden ve ağır kaldırmaktan kaçınılması gerekmektedir. 1 hafta sonra cinsel ilişkiye girilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Ameliyat sonrası diyet yapacak mıyım?2018-11-29T21:37:56+03:00

Biz kendi pratiğimizde ameliyattan sonra diyet uygulaması yapmamaktayız. Obezite cerrahisi incelendiğinde; tüm dünyada diyet uygulamasının çok sık kullanıldığı görülmekte ve hastalarımız sıkça bizim neden diyet uygulamadığımızı merak etmektedir. Uzun süredir profesyonel olarak odaklanarak yapılmış 1500 ameliyatın verdiği deneyim ve radikal bakış açısı ile diyet uyguladığımız hastaların diyete uyumunun çok verimli olmadığını gözlemledik. Tüm hastalarımızın da geçmişte yaşanan başarısız diyetler yüzünden ameliyat kararı verdiği düşünüldüğünde kısıtlama yerine hastalarımızı sağlıklı bir hayat biçimine yönlendirmeyi çok daha uygun buluyoruz. Yani hiçbir hastamıza özel bir diyet programı uygulamıyoruz. Hastalarımıza özellikle telkin ettiğimiz nokta sağlıklı ve makul ölçülerde beslenmeleri olmaktadır. Bu bir hayat tarzı haline getirildiğinde başarılı bir şekilde zayıf kalınması mümkündür. Biz şimdiye kadar tüm hastalarımızı diyet vermeden başarılı bir şekilde zayıflatabildik ve tekrar kilo alımını önleyebildik.

Ameliyattan sonra şeker hastalığımın geçmesi için belirli bir süre gerekli mi? Hemen geçecek mi?2018-11-29T22:29:27+03:00

Ameliyat olmadan önceki şeker hastalığınızın süresi ve şiddetine bağlı olarak göreceğiniz etki ve etki süresi değişmektedir. Kısa süreli şeker hastalığı olan kişilerde ameliyattan 1 gün sonra bile tam etki görebilirken daha uzun süreli ve şiddetli şeker hastalığı yaşayan hastalarımızda bu etkinin tamamlanması için 8-12 aylık bir süre geçtiğini gözlemlemekteyiz. Hastadan hastaya değişen bu etkiyi ancak sizi değerlendirip insülin rezervinizi gördükten sonra yorumlama şansını bulacağız.

Daha önce karın germe ameliyatı oldum bu ameliyatı olabilir miyim?2018-11-29T22:36:39+03:00

Önceden karın germe ameliyatı olmanız obezite ya da diyabet cerrahisi geçirmenize engel değildir. Diğer yandan ileri laparoskopinin gelişmesi ve bu konudaki uzun süreli deneyimlerimiz şunu göstermiştir ki birçok merkezde önceden karın içi ameliyat geçirildi diye kapalı ameliyat yapılamayan çok ciddi hastalarda bile kapalı ameliyatı yapmamız mümkün olmuştur. Bu konuda geçirdiğiniz ameliyatın ayrıntılarını görüşmemiz yeterlidir.

Ameliyattan sonra sonda ve dren takmadığınızı duydum bunun sebebi nedir?2018-11-29T22:29:50+03:00

Klasik yaklaşımda bu ameliyatlardan sonra idrar sondası, dren, nazogastrik sonda dediğimiz burundan takılan sonda ve büyük damar kateterleri sıkça kullanılmaktadır. Ancak bizim uyguladığımız hızlandırılmış iyileşme yönteminin en büyük avantajlarından bir tanesi bu kateter ve sondaların hiçbirinin kullanılmamasıdır. Bu sayede ameliyattan sonraki dönemi çok daha konforlu geçirebilirsiniz. Bunu yapma sebebimiz hastalarımızın konforunu yüksek tutarak aynı başarıyı elde etmektir. Deneyime bağlı olduğu için bu birçok merkezde uygulanamamaktadır.

Hızlandırılmış hasta iyileştirme programı sadece sizin tarafınızdan yürütülüyormuş. Bunun hakkında bilgi almam mümkün müdür?2018-11-29T22:44:04+03:00

Ülkemizde hızlandırılmış iyileşme protokolünü obezite ve diyabet cerrahisine tam olarak adapte eden tek merkez biziz. Bu protokol sayesinde hastalarımızı ameliyattan hemen sonra ayağa kaldırıp kısa süre içerisinde sıvı tüketimine başlatıp 1 gün sonra taburcu edebiliyor ve ameliyatta herhangi bir dren ya da sonda uygulamıyoruz. Bu protokolün toplam faydası hastanın konforunun arttırılması ve iyileşmesini hızlandırma yönündedir. Ameliyat olmuş hastalarımızda bu farkı çok açık bir şekilde görmekteyiz.

Ameliyat sonrası tekrar kilo alır mıyım?2018-11-29T22:12:25+03:00

Tanımlanan tüm obezite ameliyatlarında ameliyattan sonra tekrar kilo alma riski bulunmaktadır. Aynı şekilde hiç kilolu olmamış biri için de bu risk geçerlidir. Kilo almak bir matematik hesabı olarak tarif edilebilir. Aldığınız kalori ile yaktığınız kalori farkı çıkartıldığı zaman fark pozitif ise kilo almanız, negatif ise kalıyorsa kilo vermeniz oldukça doğaldır. Ameliyattan sonra kilo almamak için önemli olan en kritik nokta hayat tarzı değişikliklerinin uygulanabilmesi ve bu sürecin ömür boyu süreceğinin kabul edilmesidir. Biz kendi hastalarımıza herhangi bir diyet programı uygulamadan sağlıklı ve makul ölçülerde beslenmelerini önermekteyiz. Bu şekilde davranıldığında etkili bir ameliyat ile tekrar kilo alma söz konusu olmayacaktır.

Benim için en doğru ameliyat yöntemi hangisidir?2018-11-29T22:33:04+03:00

– Tüm dünyada en doğru ameliyat yöntemi olarak kabul edilen bir yöntem yoktur. Kişiye özel ameliyat seçiminin başarıyı arttırdığı bilinmektedir. Bu sebeple herkese aynı ameliyatın yapılması kesinlikle uygun değildir. Her insanın vermesi gereken kilo, kontrol edilmesi gereken ek hastalıkları farklı olduğu gibi metabolizma hızı ve tedaviye cevabı da farklıdır. Bu sebeple her kişinin birçok faktör açısından değerlendirilmesi ve kritik olan ameliyat seçiminin buna göre yapılması gerekmektedir. Biz kliniğimizde çok yaygın bilinen yöntemlerin dışında çok daha etkin ve detaylı bir değerlendirmeyle kişiye özel ameliyat yöntemine karar vermekteyiz. Bunu hastamızla konuşup istişare ederek yapmaktayız. Başarıyı elde etmekteki en önemli kavram doğru ameliyatı yapabilmektir.

Ameliyat sonrası ne zaman denize/havuza girebilirim?2018-11-29T22:06:30+03:00

Ameliyattan 1 hafta sonra denize ve havuza girmeniz mümkündür.

Diyabet ameliyatı sonrasında hayatımda ne gibi değişiklikler olacak?2018-12-01T16:05:46+03:00

Ameliyattan sonraki ilk günden itibaren şeker değerlerinde düzelme görülmekle beraber, şeker hastalığının tam olarak tedavi edilmesinin 1 seneyi bulabilen bir süreç olduğunu bilmeniz önemlidir. Bu süre zarfında hastanın seyrine göre ilaç tedavisine belirli bir süre devam edilmesi gerekebilir. Midenin yemeğe alışması için belirli bir zaman geçmesi gerekecektir. Tavsiye edilen gıdaların önerilen şekilde yenilmesi önemli bir faktördür.

Obezite ameliyatı sonrası yaşam kalitemde ne gibi değişiklikler olacak?2018-12-04T00:07:32+03:00

Obezite hastalığı; kilonun verdiği mekanik sorunlar, hareket problemleri, terleme ve diğer etmenler ile birlikte yaşam kalitesini oldukça ciddi şekilde azaltmaktadır. Ameliyattan sonra kilonun azalmasıyla beraber fiziksel performans artar. Fiziksel performans için istek artacağından kişilerin hareket kabiliyeti ve potansiyeli çok ciddi bir artış gösterir. Diğer yandan obezite sadece fiziksel bir problem olmaktan çıkıp bir sosyal ve psikolojik problem olduğundan psikolojik durumdaki kalite artışı hayat kalitesini çok daha ciddi şekilde etkileyip hastaların kendilerine güven ve birçok açıdan rahatlamasını sağlayacağından hayat kalitesinde ölçülebilenin çok daha üzerinde artışa sebep olur.

Ameliyat sonrası ne zaman araç kullanabilirim?2018-11-29T22:05:15+03:00

Ameliyattan sonraki 1. gün ağrılar çok az miktarda da olsa devam edebilmektedir. Ancak bizim birçok hastamız ameliyattan sonra kendi araçlarına binerek evine dönebilmektedir. Bu süreç en fazla birkaç gün olmaktadır.

Ameliyattan sonra sorun yaşamaktan korkuyorum, neler olabilir?2018-11-29T22:30:40+03:00

Her ameliyat korku oluşturan öğeler içermektedir bu konuda haklısınız. Ancak neden korktuğumuzu bildiğimiz takdirde ameliyatların aslında korku kaynağı değil tam anlamı ile bir kurtuluş olduğunu anlayabiliriz. Biz obezite ameliyatlarında hayatı tehdit eden ve ömrü yaklaşık 13 sene kısaltan büyük bir hastalıkla mücadele ediyoruz. Diyabet ameliyatlarında da tüm vücutta bütün organlara zarar veren ve dolayısı ile organ hasarı üzerinden hayatı kısaltan bir hastalığı tedavi etmeye çalışıyoruz. Yani yaşayacağınız sorunlar obezite ya da diyabete bağlı yaşayacağınız sorunlar ile kıyaslandığında oldukça küçük kalacaktır.

Ameliyattan sonra diyet vermediğinizi biliyorum. Bu sonuçları negatif etkiliyor mu?2018-11-29T22:27:55+03:00

Negatif etkilemediği gibi diyet vermememizin başarımızın temel anahtarı olduğunu düşünüyorum. Biz hastalarımıza kısıtlama yapmadan onların doğru hayat tarzını oluşturmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Şimdiye kadar kısıtlamalardan hiçbir fayda görmemiş insanlar için doğru hayat tarzını basit bir şekilde kurgulamanın uzun dönem başarıyı getirdiğine inanıyoruz.

Ameliyat sonrası kilo verdikçe vücudumda sarkmalar oluşacak mı?2018-11-29T21:58:08+03:00

Ameliyat sonrasında vücutta sarkmalar kişinin verdiği kiloya, kilo verme hızına, yaşına, spor yapıp yapmamasına ve cilt yapısına bağlı olarak oluşabilmektedir. Özellikle biz hastalarımızda sarkmaları en aza indirgemek için spor yapmalarını önermekteyiz. Ameliyattan sonra uzun dönemde istenmeyen ve beklenmeyen sarkmalar olursa plastik cerrahi ile kozmetik sonuçların düzeltilebileceği bilinmelidir.

Ameliyat sonrası kaçak olursa ne olur?2018-11-29T21:57:14+03:00

Ameliyat sonrasında kaçak bilimsel yayınlara göre %1 olasılıkla görülmektedir. Ameliyat sonrasında kaçak ya da sızıntı saptanırsa hangi bölgede olduğuna ve nasıl belirti verdiğine bağlı olarak hızlı bir şekilde tanı ve tedavi süreci başlatılmalıdır. Bu noktada en önemli konu deneyimli bir merkezde, deneyimli bir cerrahın ellerinde olmanızdır. Deneyimli merkezlerde kaçak yaşanma riski az olduğu gibi kaçak yaşandığı takdirde bu problemin içerisinden sıkıntı yaşamadan kısa sürede çıkmanız çok daha olasıdır. Biz kendi kliniğimizde bu gibi sorunlarla karşılaşmamakla birlikte başka merkezlerde tedavisi sonuçlandırılamamış olan hastaları sürekli tedavi etmekteyiz.

Bazı ameliyatlarda ömür boyu vitamin kullanıldığını duydum. Bu hangi durumlar için geçerlidir?2018-11-29T22:32:10+03:00

Evet dediğiniz gibi bazı ameliyatlardan sonra multivitamin takviyesi kullanmamız gerekmektedir. Bu durum size yapılacak cerrahinin sizin ihtiyaçlarınıza uygunluğunu belirlediğimiz vakit net olarak söylenebilecek bir konudur. Ancak şunu bilmelisiniz ki sizin hastalığınızı çözmek için gereken ameliyat multivitamin kullanmanızı gerektiriyorsa biz bu konuda size önerimizi bu yönde yapacağız. Kullanılan multivitaminler birkaç vitamin değil her gün sabah kullanılan tek bir vitaminden oluşmaktadır. Normal hayatta hiç ameliyat olmamış birçok insan dinç kalmak için bu vitaminleri kullanmaktadır.

Ameliyattan sonra herhangi bir sorun yaşamam durumunda sizi yanımda görebilecek miyim?2018-11-29T22:28:47+03:00

Bizim en önemli özelliğimiz hastalarımızla kurduğumuz sıcak ilişkidir. Bu sebeple yaptığımız ilk ameliyattan son ameliyata kadar tüm hastalarım bana her istediği zaman ulaşabilmektedir. Tüm hastalarda kullandığım tek telefonun numarası bulunur.

Ameliyattan sonra aylarca mama ya da püre yemem gerekecek mi?2018-11-29T22:26:44+03:00

Biz kendi hastalarımızda ameliyattan sonraki ilk haftayı sıvı besinlerle geçiriyoruz. Ondan sonraki dönemde normal beslenmeye geçiyoruz. Biz; bakış açımıza göre hastalarımıza mama ya da püre vermenin doğru olmadığını düşünüyoruz ki 1500 hastanın vermiş olduğu deneyimle bu yaklaşımın doğru ve iyi sonuçlar getirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Obezite ameliyatı sonrasında hareket kabiliyetimde ne gibi değişiklikler olacak?2018-12-01T16:18:59+03:00

Ameliyattan sonra obezitenin verdiği halsizlik hissi kısa süre içerisinde azalacak ve hareket kabiliyeti kilo vermeyle birlikte git gide artacaktır. Biz kendi pratiğimizde hastalarımızın çok daha dinç ve hareketli olduklarını gözlemliyoruz. Diyabet hastaları da ameliyattan sonra ufak tefek yara yeri ağrıları dışında çok kısa bir sürede hareket kabiliyetlerini kazanacaklar.

Bu ameliyatın hayati tehlikesi var mı?2018-11-29T22:34:08+03:00

Bu ameliyatların tehlikesi bir safra kesesi ameliyatı tehlikesi ile çok benzer olasılıktadır. Bizim ameliyatlarımızın tüm dünyada sayısı düzenli şekilde artıyorsa, sebebi bilimsel olarak ameliyatın faydasının olası zararlarından fazla olmasıdır. Bu sebeple bu ameliyatlar tüm dünyada kabul edilmiş ve onaylanmış ameliyatlardır.

Diyabet ameliyatı sonrası yaşam kalitemde ne gibi değişiklikler olacak?2018-12-03T23:52:30+03:00

Metabolik cerrahi yani diyabet ameliyatları ile tip 2 diyabet tedavisine ek olarak birçok kronik hastalık ta tedavi edilebildiği için kullanılan ilaç sayısı ciddi şekilde azaltılır hatta hiçbir ilaç kullanmadan hayatlarına devam etmeleri bile mümkün olabilir. Bu sebeple hayat kaliteleri çok yüksek oranda değişir. Nasıl kilolu olmak toplumsal soyutlanmaya neden oluyorsa gittiğiniz her yere insülin ve bir torba dolusu ilaç götürmek te bir toplumsal soyutlanmaya sebep olmaktadır. Bizim hastalarımız ilaç kullanımının azalmasıyla beraber tekrar yenilendiklerini, hayata döndüklerini ve hayat kalitelerinin fazlası ile arttığını belirtmektedirler.

Önceden geçirdiğim karın bölgesi ameliyatı, ameliyata engel midir?2018-11-29T23:11:58+03:00

Önceden karın bölgesi ameliyatı geçirmiş olmanız kapalı yöntemle olmanıza engel değildir. Kendi pratiğimizde 15 defa karın ameliyatı geçirmiş hastalarımıza bile laparoskopik obezite ya da diyabet cerrahisi yapmış olduğumuz vakalar oldu.

Diyabetin başka tedavisi var mı? Neden ameliyat yapıyorsunuz?2018-12-20T08:47:40+03:00

Diyabet tedavisi klasik olarak bazı ilaçlarla başlayıp çeşitli formda değişik ilaçlar kullanılması ve en sonunda insülin kullanılmasına ilerleyen bir süreçtir. Klasik tedavi aslında diyabeti tedavi edebilmek için bir başlangıç olmakta ancak diyet ve egzersiz tedavisi ile kombine edilmediği takdirde kesinlikle başarısız olmaktadır. Tüm dünyada diyabet tedavisi ile 3 aylık şeker değerini normal sınırlarda tutabilen insan sayısı %20’yi bulmamaktadır. Yani tedavi var olmasına rağmen uygulanabilir olmaması nedeni ile tüm diyabet hastalarının %80 den fazlası organ hasarı yaşamaktadır. Sizi organ hasarından ne kadar önce uzak tutabilirsek o kadar başarılı olacağımıza inanıyoruz.

Ameliyat sonrası hamile kaldığımda ne kadar kilo alırım?2018-11-29T21:39:31+03:00

Ameliyat sonrası hamile kalındığında o kilodaki bayan ameliyatsız bir şekilde hamile kaldığında ne kadar kilo alıyorsa benzer özelliklerde kilo alımı gerçekleşmektedir. Ameliyattan sonraki kilo alımı doğal olarak gebelik sırasında hastanın alacağı kalori ile doğru orantılıdır. Birçok hastamız ameliyattan sonra gebe kalıp gebelik bittikten sonra önceki kilolarına ulaşmakta zorlanmamaktadır.

Ameliyat esnasında bağırsak sayımı neden önemli?2019-07-25T10:57:26+03:00

Bazı ameliyat çeşitlerinde sadece midede işlem gerekirken bazı ameliyatlarda ince bağırsağın ameliyata katılması önem arz etmektedir ki bu özellikle diyabet cerrahisi için geçerlidir. Diyabet cerrahisi için uygulanan ameliyatlarda tüm dünyada pratiklik açısından kabul edilen yöntemlerde bağırsak sayımı bazı kriterlere göre yapılmaktadır. Ancak bu durumda ortalamanın dışında bağırsak uzunluğuna sahip kişilerde ciddi problemler yaşanılması olasıdır. Literatürde bunun birçok örneği bulunmaktadır. Bu sebeple biz ameliyatta ince bağırsağın kullanılması gerektiği durumlarda kişilerin tüm bağırsak uzunluğunu sayarak ortalamalara uygun olup olmadığını belirlemekte ve kişinin özelliğine göre bağırsak uzunluğunu kullanmaktayız. Bu sayede bu kişilerde gelişebilecek ciddi protein yetmezlikleri ve ishal gibi problemlerin önüne geçmek mümkün olabilmektedir.

Ameliyat sonrası çok ishal olunduğunu duydum. Günde kaç kez tuvalete çıkacağım?2018-12-20T09:21:43+03:00

Şeker hastalığı için yapılan bazı ameliyatların çok ciddi bir şekilde ishal yaptığı doğrudur. Biz bu sebeple çok ciddi ishal yapan ameliyatları tercih etmiyoruz. Hastamızın konforunu çok sarsmadan tedavi etmeyi amaçlıyoruz. Bizim sıkça uyguladığımız ameliyatlarda nadiren ishal görülmektedir. Genelde bizim ameliyatlarımızda ameliyattan sonraki 1 sene içinde günde 1 defa tuvalet yapma konforu sağlanır.

Ameliyattan korkmuyorum, ancak ameliyat sonrası ağrıdan korkuyorum.2018-11-29T21:12:22+03:00

Her güzel şeyde olduğu gibi başarı elde etmek için bir miktar sıkıntı çekmek ne yazık ki gerekli oluyor. Bizim ameliyatlarımızda da çok fazla olmamakla beraber ameliyattan sonra birkaç saat ağrı çekilebiliyor. Bu ağrıyı azaltmak için birçok girişimimiz oluyor.

Ne kadar süre sıvı tüketeceğim?2018-11-29T22:44:31+03:00

Biz ameliyattan sonraki 1 haftalık süreçte sadece sıvı tüketilmesini istiyoruz. Sonraki dönemde normal gıdaya geçiş yapıyoruz. Bu yaklaşımla adaptasyon sorunu çekmiyor başarıyı arttırıyoruz. Metabolik cerrahisi ve obezite cerrahisi için bu süre gayet makul bir süredir.

Ameliyat sonrası hamile kalabilir miyim? Veya ne zaman hamile kalabilirim?2018-11-29T21:38:42+03:00

Tüm obezite ve diyabet ameliyatlarında vücutta kalori alımını azaltan ve bazı ameliyatlarda vücuttaki gıdaların emilimini hafif miktarda azaltan operasyonlar uygulanmaktadır. Bilimsel verilere göre gebelik öncesinde yaklaşık 1-1,5 yıl beklenmelidir. Bu süre zarfında hastanın gıdaları tolere etmesi ve vücudun toparlanması sağlanır ki sonrasında gelişecek bebeğin beslenmesi negatif olarak etkilenmesin.

Ameliyat sonrası kiloya bağlı bel fıtığının oluşturduğu ağrılar geçecek mi?2018-12-03T23:39:12+03:00

Ameliyat sonrası verilen kilolar ameliyat olmayan bir bireyde nasıl etki sağlayacak ise ameliyat olan kişilerde de o miktarda rahatlama sağlayacaktır. Biz kendi deneyimlerimize göre birçok hastamızın bel fıtığı sebebi ile ameliyat önerilirken obezite cerrahisi ile ameliyattan kaçınabildiğini hatta ileri düzeyde bel fıtığı olup yürüyemeyen hastalarımızın kilolu diye ameliyat edilemediği için öncelikle bizim yaptığımız obezite cerrahisi sonrası ameliyat edildiğini gördük.

Ameliyat sonrası tekrar midem büyür mü?2018-12-01T15:54:45+03:00

Ameliyat sonrasında önemli olan midenin tekrar büyümesi değil sizin doğru hayat tarzını seçmemeniz nedeni ile yanlış tercihler yapmaktan kaçınmanızdır. Düşünüldüğünde normal hayatta ameliyat olmamış insanların da doğru tercihler ile sağlıklı ve zayıf kalabildikleri aşikardır. Bu sebep ile sizin midenin boyutuna değil özellikle tercihlerinize ve doğru bir hayat tarzı sürüp sürmediğinize odaklanmanız gerekmektedir.

Ameliyat sonrası kilo vermem ne kadar sürecek?2018-11-29T21:58:49+03:00

Ameliyattan sonra yaklaşık olarak 1-1,5 yıl kilo vermek mümkündür. Bazı kişilerde bu süreç 7-8 ayda tamamlanır. Önemli olan hastaların sağlıklı beslenme rejimine uymaları ve uygun bir şekilde hayatlarını devam ettirecek yaşam tarzını geliştirmeleridir. Her hastanın kendi özelinde kilo verme farklılığı göstereceği unutulmamalı ve hiçbir hastamız kendini diğer hastalarla kıyaslamamalıdır. Önemli olan hastalarımızın kendi üzerine düşen görevleri sonuna kadar yerine getirmesidir.

Ameliyat sonrası cinsel problemlerim düzelir mi?2018-11-29T21:33:44+03:00

Ameliyat sonrasında özellikle erkek diyabet hastalarında görülen sertleşme problemleri uzun dönemde düzelebilmektedir. Tip 2 diyabetin damar ve sinir hasarı yüzünden cinselliği negatif etkilediği düşünüldüğünde, diyabetin damar ve sinire olan etkisi ortadan kalktığında o ana kadar oturmuş olan hasar dışında yeni hasarın yavaşlayacağı bilinmektedir. Tıbbı literatürden aldığımız bilgilere göre uzun dönemde cinsel fonksiyonlarda artış sağlandığı belirtilmektedir.

Ameliyat sonrası çocuğumla daha özgürce ilgilenebilecek miyim?2018-11-29T21:35:51+03:00

Ameliyattan sonra hem fazla kilolarınızdan kurtulup hem obeziteye bağlı halsizlikten kurtulduğunuz için çocuklarınızla çok daha özgür bir şekilde ilgilenmeniz ve hayatınızdaki birçok şeyi daha özgürce yapmanız mümkün olacaktır.

Ameliyat sonrası her istediğimi yiyebilecek miyim?2018-11-29T21:53:54+03:00

Biz hastalarımıza diyet uygulamamanın ve onları sağlıklı bir yaşam tarzına yönlendirmenin başarının temel anahtarı olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple kısıtlamalardan uzak durarak yaptığımız işin başarısını diyet felsefesi gibi kısıtlayıcı hale getirmeden yükseltmeyi amaçlıyoruz. Yani bizim hastalarımız ameliyattan sonra temel olarak sağlıklı beslenmek kaydı ile her şeyden uygun miktarlarda yiyebilirler.

Şeker hastalığı ameliyatı olmam için çok kilolu olmam gerekir mi?2018-12-04T00:57:27+03:00

Uluslararası kriterlere göre şeker hastalığınızın durumuna bağlı olarak çok kilolu olmanıza ihtiyaç duyulmadan ameliyat olabilirsiniz. Boy-kilo oranınız, şeker hastalığınızın süresi ve kullandığınız tedavi bu kararda önemlidir. Karar açısından yardımcı olmamız adına her zaman bize ulaşabilirsiniz.

Ameliyat sonrası şeker hastalığım son bulacak mı?2018-11-29T22:11:21+03:00

Hastaların; insülin rezervi, hastalık süresi, şiddeti, kullanılan ilaç ve insülin çeşitliliğine göre şeker hastalığından tam anlamıyla kurtulabilme oranı %70 ila %90 arasında değişmektedir. Sizi değerlendirdikten sonra daha net bir fikir oluşturmamız mümkündür. Tip 2 Diyabetin uygun hastalarda diyabet cerrahisi ile çok yüksek bir başarı oranıyla tedavi edilebildiğini söylememiz mümkündür.

Şeker hastalığı ameliyatı olmak istiyorum, ancak mide ameliyatı olmak istemiyorum. Böyle bir şey mümkün mü?2018-12-20T09:02:04+03:00

Kesinlikle böyle bir şey mümkün değil. Dünyada tanımlanan çok sayıda şeker hastalığı ameliyatının hepsinde mutlaka mide üzerinde işlem yapılması gerekiyor. Ne yazık ki bazı meslektaşlarımızın eksik açıklamaları nedeni ile hastalarımız bu tarz düşüncelere sahip olabiliyor. Ancak mide üzerinde işlem yapılmadan şeker hastalığı ameliyatı olmanız hiçbir şekilde mümkün değildir.

SİZİ ARAYALIM

Yanıtını aradığınız tüm sorular için; numaranızı bırakın, sizi arayalım.