Mini gastrik bypass ameliyatı nedir?

Mini gastrik bypass ameliyatı midenin kapasitesinin azaltılmasına ek olarak ince barsağın ilk kısmında yapılan emilimin de hafif olarak azaltıldığı bir obezite ve diyabet cerrahisi (metabolik cerrahi) ameliyatıdır. Mide uzun bir tüp haline getirilir ve hacmi yaklaşık 150 cc’ye düşürülür. İnce barsağın ilk kısmından belirli bir mesafe atlanarak oluşturulmuş mide tüpüne bağlanır. Karın içine herhangi bir yabancı cisim yerleştirilmez. Diğer gastrik bypass ameliyatlarına göre karın içinde tek bir birleştirme yapıldığından, ameliyat süresi daha kısa sürdüğünden bu şekilde adlandırılmıştır. Bu ameliyatı tanımlayan diğer adlar; tek anastomozlu gastrik bypass ve omega loop gastrik bypass’tır.

Ameliyat ile sindirim sisteminin emilim kapasitesi hayatı negatif etkilemeyecek düzeyde hafifçe azaltılmakta ve bu sebeple bu ameliyattan sonra ömür boyu günde bir tane multivitamin kullanılması gerekmektedir. Multivitaminlerin hiç bir zararı olmadığı ve ameliyat olmamış insanlar tarafından da sık şekilde kullanıldığı bilinmektedir.

Diğer obezite cerrahisi ameliyatlarında olduğu gibi büyük miktarının üretimi midenin fundus denilen üst kısmında olan “ghrelin” isimli iştahı arttıran hormonun azalması sağlanmaktadır.

Mini gastrik bypass ameliyatının gün geçtikçe daha sık uygulanan ve başarı/konfor profili çok makul olan bir ameliyat olmasının ana sebeplerinden biri diğer birçok ameliyata göre ek hastalıklar; yani tip 2 diyabet (şeker hastalığı), yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, uyku apnesi gibi hastalıklar üzerine yüksek etki göstermesidir.

 

Mini gastrik bypass ameliyatı ile;

 • Tip 2 diyabet %80-90
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon) %70-80
 • Yüksek kolesterol %80-90
 • Uyku apnesi %80-90

olasılıkta tam anlamı ile tedavi edilebilir.

Ayrıca;

 • Kiloya bağlı eklem rahatsızlıkları
 • Kiloya bağlı bel fıtıklarının getirdiği ağrılar
 • Akciğer problemleri (Astım ve KOAH)

ciddi oranda fayda görür.

 

Mini gastrik bypass ameliyatının avantajları nedir?

 • Diğer birçok oezite cerrahisi ameliyatına göre daha az basınç içeren bir sistem oluşturduğu için kaçak riskinin rölatif olarak daha az olması
 • Tamamen geri dönüşümlü olması
 • Revizyonunun kolay olması
 • Kilo ve ek hastalıklar üzerine yüksek başarı göstermesi
 • Diğer yöntemlere göre ameliyat sonrası yeme-içme konforunun daha iyi olması
 • Diğer yöntemlere göre uzun dönemde kilo alma ihtimalinin daha düşük olmasıdır

 

Mini gastrik bypass ameliyatının dez-avantajları nedir?

 • Ömür boyu vitamin kullanma gerekliliği
 • Ailesinde mide kanseri bulunan kişilerde dikkatli uygulanması gerekliliği
 • Dumping sendromu görülebilme ihtimali

 

Mini gastrik bypass ameliyatı özellikjle kilo ve ek hastalık kontrolü üzerine ciddi etkileri ve hasta konforu üzerine faydaları nedeniyle tüm dünyada en fazla tercih edilen ameliyatlardan biridir.

Ameliyattan sonra uygun beslenme önerileri ve hayat tarzı değişiklikleri geliştirilmesi diğer tüm yöntemlerde olduğu gibi başarının anahtarıdır. Bu önerilere uyulduğu sürece hastanın hayatını minimal düzeyde etkilerken fiziksel ve ruhsal sağlığını maksimum düzeyde değiştirme kapasitesine sahip bir ameliyattır.

 

Mini gastrik bypass ameliyatının riski nedir?

Mini gastrik bypass ameliyatının riski kapalı yöntemle yapılmış bir safra kesesi ameliyatından 3 kat yine kapalı yöntemle yapılmış bir apandisit ameliyatından 2 kat daha düşüktür. Hayatımızı etkileyen tüm süreçlerde olduğu gibi fayda/zarar dengesi düşünülerek karar verilmeli ve sadece obezitenin bir insanın ömrünü 12 sene kısaltabileceği bilinmelidir.

 

Mini gastrik bypass ameliyatının etki mekanizması nedir?

Mini gastrik bypass ameliyatı ile kişilerin yeme miktarı azalır, erken doyma hissi sağlanır ve dolayısıyla alınan kalori miktarı azaltılarak kilo verme süreci başlatılır. Aynı zamanda ince barsakta hafif miktarda emilim farkı yaratılırken özellikle ek hastalıkların kontrolünü ve tedavisini sağlayan ince barsak hormonlarının daha verimli şekilde kullanılması sağlanır. Özellikle tip 2 diyabet tedavisinde; ön ince barsak hormonlarının azaltılması ve arka ince barsak hormonlarının bu ameliyat ile arttırılması ile uygun hormonal denge yakalanır ve tip 2 diyabet te dahil olmak üzere ek hastalıkların kontrolü ve tedavisi sağlanır. Diğer obezite cerrahisi ameliyatlarında olduğu gibi büyük miktarının üretimi midenin fundus denilen üst kısmında olan “ghrelin” isimli iştahı arttıran hormonun azalması sağlanır ve hormonal etki üzerinden iştah azalması elde edilir.

 

Mini gastrik bypass ameliyatı ile ne kadar kilo verebilirim?

Mini gastrik bypass ameliyatı bilinen en etkili ve kalıcı obezite ameliyatlarından biridir. Kilo verme süreci ameliyattan hemen sonra başlar ve yaklaşık 1 sene içinde kişiler fazla kilolarının yaklaşık olarak %70-90’ını verirler.

 

Mini gastrik bypass ameliyatı kapalı yani laparoskopik yöntemle yapılmaktadır

Mini gastrik bypass ameliyatı karın üzerine yapılan 4-5 tane 1 cm boyuttaki kesi ile kapalı yöntemle yapılır. Bu sayede ameliyattan sonra normal yaşantıya dönme süresi çok kısalır ve minimum düzeyde ağrı hissedilir. Ameliyat 45-50 dakika sürmektedir.

 

MİNİ GASTRİK BYPASS AMELİYATI ULUSLARARASI REHBERLERE GEÇMİŞ VE ONAYLANMIŞ BİR AMELİYATTIR.

AMELİYATLAR VE AMELİYAT SONRASI SÜREÇ İLE İLGİLİ DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN MERAK EDİLENLER BÖLÜMÜNÜ İNCELEMENİZİ TAVSİYE EDİYORUZ.