Tüp mide ameliyatı (Sleeve gastrektomi) nedir?

Tüp mide ameliyatı midenin kapasitesinin azaltılarak alınabilen gıda miktarı ve dolayısıyla kalori miktarını azaltıp kilo verdirmeyi amaçlayan bir ameliyattır. Mide hacmi yaklaşık 1500 cc’den 150 cc’ye düşürülür. Ameliyat kapalı yöntemle yapılır, karın içine yabancı bir cisim ya da tüp konulması söz konusu değildir. Kalan midenin bir tüp şeklinde olması üzerine halk arasında bu şekilde isimlendirilmektedir.

Ameliyat ile sindirim sisteminin emilim kapasitesi üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmamakta ancak mide boşalma hızı arttırılıp, diğer obezite cerrahisi ameliyatlarında olduğu gibi büyük miktarının üretimi midenin fundus denilen üst kısmında olan “ghrelin” isimli iştahı arttıran hormonun azalması sağlanmaktadır.

 

Tüp mide ameliyatının (Sleeve gastrektomi) avantajları nedir?

  • Daha az vitamin ve mineral eksikliği oluşturması
  • Yabancı cisim kullanılmaması
  • Dumping sendromu görülmemesi
  • Sindirim sisteminin emilim kapasitesine etki etmemesi

 

Tüp mide ameliyatının (Sleeve gastrektomi) dez-avantajları nedir?

  • Diğer birçok ameliyata göre basınç içeren bir sistem oluşturduğu için kaçak riskinin rölatif olarak bir miktar daha fazla olması
  • Geri dönüşsüz olması
  • Diğer yöntemlere göre ameliyat sonrası yeme-içme konforunu daha fazla etkilemesi
  • Diğer yöntemlere göre uzun dönemde kilo alma ihtimalinin biraz daha yüksek olmasıdır

 

Özellikle sindirim sisteminin emilim kapasitesi üzerine negatif etkilerinin az olması sebebiyle son zamanlarda tüm dünyada ciddi bir şekilde artış göstermiş ve günümüzde en sık yapılan ameliyatlardan biri haline gelmiştir.

 

Ameliyattan sonra uygun beslenme önerileri ve hayat tarzı değişiklikleri geliştirilmesi diğer tüm yöntemlerde olduğu gibi başarının anahtarıdır. Bu önerilere uyulduğu sürece hastanın hayatını minimal düzeyde etkilerken fiziksel ve ruhsal sağlığını maksimum düzeyde değiştirme kapasitesine sahip bir ameliyattır.

 

Tüp mide ameliyatının (Sleeve gastrektomi) riski nedir?

Tüp mide ameliyatının (Sleeve gastrektomi) riski kapalı yöntemle yapılmış bir safra kesesi ameliyatından 3 kat yine kapalı yöntemle yapılmış bir apandisit ameliyatından 2 kat daha düşüktür. Hayatımızı etkileyen tüm süreçlerde olduğu gibi fayda/zarar dengesi düşünülerek karar verilmeli ve sadece obezitenin bir insanın ömrünü 12 sene kısaltabileceği bilinmelidir.

 

Tüp mide ameliyatının (Sleeve gastrektomi) etki mekanizması nedir?

Tüp mide ameliyatını (Sleeve gastrektomi) ile kişilerin yeme miktarı azalır, erken doyma hissi sağlanır ve dolayısıyla alınan kalori miktarı azaltılarak kilo verme süreci başlatılır. Diğer obezite cerrahisi ameliyatlarında olduğu gibi büyük miktarının üretimi midenin fundus denilen üst kısmında olan “ghrelin” isimli iştahı arttıran hormonun azalması sağlanır ve hormonal etki üzerinden iştah azalması elde edilir.

 

Tüp mide ameliyatı (Sleeve gastrektomi) ile ne kadar kilo verebilirim?

Tüp mide ameliyatı (Sleeve gastrektomi) ile kilo verme süreci ameliyattan hemen sonra başlar ve yaklaşık 1 sene içinde kişiler fazla kilolarının yaklaşık olarak %60-80’ini verirler.

Tüp mide ameliyatı (Sleeve gastrektomi) kapalı yani laparoskopik yöntemle yapılmaktadır

Tüp mide ameliyatı (Sleeve gastrektomi) karın üzerine yapılan 3-4 tane 1 cm boyuttaki kesi ile kapalı yöntemle yapılır. Bu sayede ameliyattan sonra normal yaşantıya dönme süresi çok kısalır ve minimum düzeyde ağrı hissedilir. Ameliyat 30-45 dakika sürmektedir.

 

SLEEVE GASTREKTOMİ (TÜP MİDE) AMELİYATI ULUSLARARASI REHBERLERE GEÇMİŞ VE ONAYLANMIŞ BİR AMELİYATTIR.

 

AMELİYATLAR VE AMELİYAT SONRASI SÜREÇ İLE İLGİLİ DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN MERAK EDİLENLER BÖLÜMÜNÜ İNCELEMENİZİ TAVSİYE EDİYORUZ.